2012. március 23., péntek

Az öt tibeti jógagyakorlat



A videó forrása:
http://alternativgyogyaszat.network.hu/video/joga/5_tibeti_jogagyakorlat




Az alábbi cikk forrása és képek: http://www.confidance.hu



Az öt Tibeti jógagyakorlat egy könnyen elsajátítható frissítő, fiatalító és erősítő mozgássorozat. Naponta végezve fantasztikus hatással bír. A gyakorlatokat idős korban is elkezdhetjük, és a test összes szabályzórendszerét erősítik. Ez az erőnövelő és fiatalító hatás az egész szervezetre kihat.

Az Öt Tibeti előnye, hogy gyakorlásához nagyon kevés idő kell, mégis azonnal hatnak. 
A gyakorlatok végzése során a légzés jelentős szerepet játszik, figyelnünk kell arra, hogy helyes ritmusban lélegezzünk, így biztosítva az izmaink megfelelő működéséhez szükséges oxigén szállítását. Ha teljes koncentrációval végezzük ezeket a gyakorlatokat, azzal világosan tudtára adjuk fizikai testünknek, hogy mit akarunk: vibráló kortalan életerőt. Ha a test világos üzenetet kap, reagál is rá. A test ugyanis ha választhat, sohasem dönt úgy, hogy öreg, vagy beteg, gyenge legyen.

A továbbiakban részletesen ismertetjük a gyakorlatok helyes kivitelezésének módját, hatásait, előnyeit.


Az Első Rítus

Az első rítus különleges magyarázatot igényel. A többitől eltérően nem hasonlít egyetlen jógatesthelyzethez vagy gyakorlathoz sem, de olyan speciális technika, amely felbukkan számos ezoterikus és spirituális gondolatkörben. A hangsúly nem annyira a testhelyzeten, mint a mozgáson van. A forgás ösztönzi a testben az energia áramlását. A misztikus iszlám szekta, a szufik egyik ága kerengő dervisek néven ismert, mert a forgást gyakorolják és ezáltal kívánnak eljutni a tudatosság magasabb fokára.
Marlo Morgan nagy sikerű könyvében (Mutant Message Down Under, `Furcsa üzenet Ausztráliából') leírja azt a meglepő tényt, hogy az ausztráliai bennszülöttek is úgy tekintenek a forgásra, mint ami ösztönzi az életenergia áramlását. Morgan néhány hónapig eldugott vidéken élt a bennszülöttek egy kis csoportjával. Azt tanulta tőlük, hogy a testben hét fő energiaközpont van, és minden egyes forgással növelni lehet az energiát. A szerzőnő még az örvény szót is használja a központok leírásakor.
Szerintem a forgás természetes dolog, és ezért is jelenik meg számos kultúrában, mint mozgásforma. A jógik ösztönösen forognak, amikor nagyon magasra szökik az energiaszintjük, és ezzel a módszerrel vezetik el az energiát az idegrendszerhez. A forgás üdvözült állapotba juttatja végzőjét és olvastam, hogy a szufik számára ez az extázis megnyilvánulása. Egyszerűbb szinten is jó közérzetet biztosít. Jó móka és a gyerekek is ezért szeretik. Látom, hogy amikor Kelly lányom forog játék közben, igyekszik ezt az óramutató járásával megegyező irányban tenni. Ez az irány sokatmondó: a csakrák is arra "akarnak" menni.


Amire jótékonyan hat

  • visszér
  • csontritkulás
  • fejfájás


Várható előnyök

Az első rítus javítja a keringést, amely azután javítja a visszerek állapotát. Erősíti a kart és segít, ha itt csontritkulás van. Növeli a csakrákon átáramló energiát, különösen azokra a csakrákra hat, amelyek a fejtetőn vannak, a homlok mögött, a mellkasban és a térdben. Ösztönzi a sejtek újjáéledését, az agyban és a gerincben levő folyadék áramlását, ezáltal tisztábbá teszi a gondolkodást és megelőzi a fejfájást. Ha naponta elvégezzük az első rítust, az egész testben beindulhat a fiatalodás folyamata.


Kiinduló testhelyzet

Álljunk egyenesen, vállmagasságban oldalt kinyújtott karral, a tenyér lefelé mutasson. Nem szabad megfeszíteni vagy felhúzni a vállat.
Képzeljük el, hogy a lábunk alatt lapjával felfelé egy óra van. Amikor forogni kezdünk, az óramutató járásával megegyező irányban forogjunk (balról jobbra).


A gyakorlat

Forogjunk balról jobbra, egész kört írjunk le, kezdjük és fejezzük be lassan. A lassú kezdés után fokozatosan gyorsuljunk fel és a vége felé fokozatosan lassuljunk le. Ezzel megelőzzük a testre nehezedő felesleges stresszt. Lélegezzünk lassan és egyenletesen forgás közben.
Lehet, hogy egy kicsit elszédülünk. Ezt megelőzendő, szögezzük tekintetünket még a forgás megkezdése előtt egy szemmagasságban levő pontra. Forgás közben is addig tartsuk a szemünket ezen a ponton, amíg csak lehetséges, majd, ha a pont újra a látóterünkbe kerül, ismét függesszük rá a tekintetünket.
Ha befejeztük a forgást, vegyünk néhány mély lélegzetet, a be- és a kilégzés az orron át történjék. Lazítsuk el testünket. Feküdjünk le és úgy készüljünk a második rítusra. Várjuk meg, amíg minden szédülés elmúlik. Ne kezdjünk addig hozzá a következő rítushoz, amíg teljesen vissza nem nyertük egyensúlyunkat.


Ötletek

Hagyjuk, hogy a láb kövesse a kar mozgását.
Igyekezzünk, hogy egy helyben maradjunk forgás közben. Nagyjából ott fejezzük be a forgást, ahol elkezdtük.
Gyakorlat közben az állunk legyen párhuzamos a talajjal és a vállunkat tartsuk lazán.

Ha bármilyen nehézség adódik

Lassan kezdjük és lassan fejezzük be a forgást. Ha a gond nem oldódik meg, egész idő alatt lassan forogjunk.
Ha fájdalmaink vannak a nyakban vagy a vállban, ne kinyújtott karral forogjunk, hanem hajlítsuk be a könyökünket. Így nem terheljük meg a fájó részek izmait.
Amíg nem érezzük magunkat kényelmesen, csak néhányszor ismételjük meg a gyakorlatot.
Ha szédülés jelentkezik, ne egy, hanem négy állandó pontot figyeljünk forgás közben. Ha az óralapot vesszük példának, válasszuk ki ezeket a pontokat a 12, a 3, a 6 és a 9 szám helyén. Mindegyik ponton kell lenni valamilyen tárgynak, amelyre nézünk, egy lámpának, bútordarabnak, képnek. Amikor arccal ezek felé a pontok felé fordulunk, egy pillanatra figyeljünk mindig a kiválasztott tárgyra. A tenyerünk legyen mindig lefelé fordítva, ez is segít abban, hogy ne szédüljünk el.
A forgás végén úgy nyerjük vissza az egyensúlyunkat, hogy terpeszbe állunk (vállszélességben legyenek a lábfejek). Érintsük tenyerünket a mellünkhöz és nézzünk le a hüvelykujjunkra. Addig maradjunk így, amíg nem szűnik a szédülés.


Nehezítés
Forogjunk gyorsabban, de sohase annyira, hogy elveszítsük az egyensúlyunkat.

Figyelmeztetés

A forgás okozhat hányingert, fejfájást, egyensúlyzavart. Amikor először végezzük ezt a rítust, lassan forogjunk és mindig az óramutató járásával megegyező irányban.

Beszélje meg az orvossal

Mivel a forgás súlyosbíthat bizonyos testi állapotokat, forduljon orvoshoz, ha sclerosis multiplexben, Parkinson-kórban vagy ahhoz hasonló betegségben szenved (például a Méniére-kór), ha szédül, vérnyomás-rendellenessége vagy hányingerrel kísért terhessége van, ha olyan orvosságot szed, amely szédülést okozhat. Ha szívtágulás, szívbillentyű-probléma áll fönn, vagy ha az elmúlt három hónapban szívrohama volt, ne végezze ezt a rítust az orvos engedélye nélkül.


A Második Rítus

Amire jótékonyan hat

  • ízületi gyulladás; csontritkulás
  • szabálytalan havi vérzés; a klimax tünetei
  • emésztési és bélbajok; hátfájás
  • a láb és a nyak merevsége


Várható előnyök

A második rítus erősíti a pajzsmirigy, a mellékvese, a vese, az emésztőrendszer, a nemi szervek és a mirigyek működését, beleértve a prosztatát (dülmirigy) és a méhet. Segít a szabálytalan havi vérzés esetén, és bizonyos esetekben csökkenti a klimax tüneteit. Pozitívan hat az emésztőrendszer és a belek problémáira. Jót tesz a vérkeringésnek, a légzésnek, erősíti a szívizmokat, a rekeszizmot és a nyiroknedvek keringését. A mozgás erősíti a hasat, a lábat, a karokat, csökkenti a hát alsó részében a feszültséget s ezért a fájdalmat is. Jótékonyan hat a láb és a nyak merevségére. Segíthet azoknak, akik a csípő és a nyaktájon ízületi gyulladástól szenvednek s azokon is, akiknek csontritkulás van a lábában, csípőjében, medencéjében és a nyakában. Gyorsítja az 5., 3., 2. és 1. számú csakrák forgását a torokban, a has alsó és felső részében és a farokcsontnál.


Kiinduló testhelyzet

Feküdjünk hanyatt a talajon, kinyújtott lábbal. A legjobb vastag szőnyegre feküdni, vagy valamilyen kitömött felületre, hogy megvédjük a gerincet és ne érintkezzünk a hideg talajjal.
A karok a test mellett feküdjenek, az összezárt ujjú tenyér a padló felé forduljon.


A gyakorlat

Szívjuk be az orrunkon át a levegőt és közben emeljük fel a fejünket a földről. Érintsük állunkat a mellkasunkhoz. Egyidejűleg emeljük fel mindkét lábunkat, és érjük el a függőleges helyzetet.
Nagyon fontos, hogy a lábak a lehető legegyenesebbek legyenek. Ha nem tudjuk tökéletesen kiegyenesíteni a lábunkat, csak a nagyon szükséges mértékben hajlítsuk be a térdünket. A további munka majd lehetővé teszi, hogy térdhajlítás nélkül is el tudjuk végezni a gyakorlatot.
Lassan eresszük vissza egyszerre a talajra a fejünket és a lábunkat, továbbra is ügyeljünk, hogy a lábak egyenesek maradjanak. Eközben lassan fújjuk ki orron át a levegőt.
Egy percre lazítsuk el minden izmunkat, majd ismételjük meg a gyakorlatot.


Ötletek

Amikor felemeljük a lábunkat, szorítsuk erősen a talajhoz a tenyerünket, az alkarunkat, a könyökünket és a vállunkat.
Végig tartsuk behúzva a hasunkat és minden erőnkkel összpontosítsunk rá. A fejet lazán kell felemelni és a lábakkal egy időben, lassan visszaereszteni a talajra.


Bármilyen nehézség adódik

A csípő alá tett összehajtogatott törölközővel vagy takaróval adjunk nagyobb nyomatékot a gyakorlatnak. Ha úgy érezzük, már jól megy a gyakorlat, nem kell többé használni a törölközőt.
Lassan növeljük a gyakorlatok számát és az ismétlések között szükség szerint pihenjünk.
Másfajta légzéssel próbáljuk segíteni a lábemelést. Szívjuk be a levegőt, amikor a kiinduló helyzetben vagyunk. Utána erősen fújjuk ki, miközben felemeljük a fejünket és a lábunkat. Akkor vegyünk ismét levegőt, amikor már felemeltük. A lassú leengedésnél fújjuk ki a levegőt is. Ha már könnyen fel tudjuk emelni a lábunkat, vegyük föl azt a légzési technikát, amelyet a gyakorlat elvégzésénél írtunk le.
Ha nem tudjuk végrehajtani ezt a rítust, helyettesítsük a has-izomerősítő bemelegítő gyakorlattal.


Nehezítés
Ha azonnal, térdhajlítás nélkül, egyenesen ki tudjuk nyújtani a lábunkat, akkor ne álljunk meg a függőleges helyzetnél, hanem vigyük még hátrább, a lábujjak a föld felé mutassanak. Kevesebb időt engedjünk magunknak pihenésre.


Figyelmeztetés

Nagyon lassan csináljuk ezt a rítust, és ha fekélyünk, hátproblémánk, nyaki fájdalmaink, magas vérnyomásunk van, csak 1-2 ismétléssel növeljük hetente az adagot. Ez érvényes a gyenge hasizmok, merev, feszült váll és láb, a sclerosis multiplex, a Parkinson-kór és ehhez hasonló betegségek, a fibromyositis vagy a krónikus fáradtság esetében is. A menstruáló nők észlelni fogják, hogy növeli a görcsöket és félbeszakíthatja vagy Ieállíthatja a menstruáció folyamatát.


Beszélje meg az orvossal

Ha sérve, pajzsmirigy túlműködése van, Méniére-kórban szenved, ha szédül vagy agyvérzése volt, beszélje meg orvosával, végezheti-e ezt a rítust. Ha gyermeket vár, hasi műtétje volt hat hónapon belül, magas a vérnyomása vagy a gerincében van ízületi gyulladás, esetleg porckorongproblémája adódott, forduljon orvoshoz, mielőtt hozzáfogna a rítus elvégzéséhez. Ha szívtágulásban, szívbillentyű-problémában szenved vagy a megelőző három hónap során szívrohama volt, ne végezze a rítust orvosa engedélye nélkül.


A Harmadik Rítus

Amire jótékonyan hat

  • ízületi gyulladás
  • szabálytalan vagy gyenge menstruáció
  • klimax tünetei
  • emésztési problémák
  • hát- és nyakfájás
  • arcüregproblémák


Várható előnyök

A másodikhoz hasonlóan a harmadik rítus is megifjítja a pajzsmirigyet, a mellékvesét, a vesét, az egész emésztési rendszert, a nemi szerveket és mirigyeket, beleértve a prosztatát (dülmirigy) és a méhet. Különösen ajánlott klimaxban lévő vagy szabálytalanul illetve gyengén menstruáló nőknek. Erősíti a hasat, a rekeszizmot, mélyíti a légzést, enyhíti a hát alsó részében és a nyakban a feszültséget és a fájdalmat. Segíthet az arcüregproblémákon és könnyíti az ízületi gondokat a nyakban és a hát felső részében. A gyakorlat különösen az 5., 3., 2. csakra forgását gyorsítja, amelyek a torokban és a has alsó részében vannak. A rítus javítja általános közérzetünket és erőnlétünket.


Kiinduló testhelyzet

Térdeljünk a talajra, a lábujjak legyenek behajlítva. A törzs maradjon egyenes.
Kezünkkel fogjuk meg hátul a combunkat, a hüvelykujj mutasson előre és szívjuk be orron át a levegőt.


A gyakorlat

Fújjuk ki a levegőt az orrunkon át, miközben lassan előrehajtjuk a fejünket. Érintsük meg állunkkal a mellkasunkat.
Hátrahajlás közben szívjuk be lassan és alaposan a levegőt, hajoljon a törzsünk az alsó lábszárunk fölé. A fej kövesse a gerinc hajlását és hajtsuk annyira hátra, amennyire csak lehet.
Fújjuk ki a levegőt és térjünk vissza a kiinduló testhelyzethez. Szívjuk be a levegőt és ismételjük meg a gyakorlatot.


Ötletek

Segítségképpen és az egyensúly érdekében szorítsuk combunkhoz karunkat és kezünket, miközben előre és hátra hajlunk. Legyen laza a fej és a nyak.


Bármilyen nehézség adódik

Ha fájdalmat érzünk a térdünkben, tegyünk alá egy összehajtogatott takarót vagy törölközőt.
Ha nem tudjuk megcsinálni ezt a rítust, végezzük el helyette a comberősítő bemelegítő gyakorlatot.


Nehezítés
Végezzük az ismétléseket gyorsabban.


Figyelmeztetés

Ha orvosságot szedünk magas vérnyomás ellen, sohase hajtsuk lejjebb a fejünket a szívünk magasságnál. Ha a hátunk alsó része vagy a nyakunk fáj, ha gyengék a hasizmaink, folyton fáj a fejünk, sclerosis multiplexben, Parkinson-kórban vagy ahhoz hasonló betegségekben szenvedünk, ha fibromyositisünk van vagy ha krónikus fáradtság tüneteit tapasztaljuk, csak nagyon lassan végezzük ezt a gyakorlatot és hetente csak 1-2 ismétléssel növeljük az adagot.


Beszélje meg az orvossal

Ha sérve, magas vérnyomása, komoly gerincízületi gyulladása, porckorongbetegsége, pajzsmirigy-túlműködése, Méniére-kórja van, szédüléstől szenved vagy agyvérzése volt, a rítus elvégzése előtt forduljon orvoshoz. A terhes asszonyok, vagy akik hat hónapon belül hasi műtéten estek át, szintén kérjék ki orvosuk tanácsát. Ha szívtágulása, szívbillentyű-problémája van, vagy az utolsó három hónapon belül szívrohama volt, az orvos engedélye nélkül ne végezze el a rítust.



A Negyedik Rítus

Amire jótékonyan hat

  • ízületi gyulladás
  • szabálytalan vagy gyenge menstruáció
  • klimax tünetei
  • arcüregproblémák


Várható előnyök

A negyedik rítus erősíti a pajzsmirigyet, az emésztőrendszert, a nemi szerveket és mirigyeket, beleértve a prosztatát (dülmirigy) és a méhet, a vér és a nyiroknedvek keringését. Jótékonyan hat a hasra, a szívizmokra, a rekeszizomra, erősíti a hasat, a combot, a karokat és a vállat. Ha arcüregproblémáink vannak, érezhetjük, hogy tisztítja az orrunkat. Ha ízületi gyulladás van a nyakunkban, a vállunkban, a csípőnkben, a térdünkben, akkor ez a rítus különlegesen jól hat mindezekre. Ugyanez érvényes azokra is, akik csontritkulást észleltek a karban, a lábban és a medencében. A rítus elmélyíti a légzést, felgyorsítja a torok, a mellkas, a has alsó és felső része és a farokcsont csakráinak a mozgását (5., 4., 3., 2., 1. csakra) és jó hatással van a térd táján lévő mellékcsakrára is. Ösztönzi az energiatermelést és fellendíti az immunrendszer működését. A gyér vagy kimaradt menstruációs ciklusokat és a klimax tüneteit is jótékonyan befolyásolja ez a rítus.


Kiinduló testhelyzet

Egyenes derékkal üljünk le a földre, a lábunk legyen nyújtva, a lábfejek ne érjenek össze, hanem vállszélességű terpeszben feküdjenek a földön.
Támasszuk tenyerünket a fenekünk mellett a talajra, a karok legyenek egyenesek, a kéz ujjai a láb irányába forduljanak. Szívjuk be a levegőt.


A gyakorlat

Fújjuk ki a levegőt és érintsük állunkkal a mellkasunkat. Lassan szívjuk be a levegőt és a lehető legjobban hajtsuk hátra a fejünket. Miközben folytatjuk ezt a mély belégzést, felemeljük a levegőbe a törzsünket is. Ekkor a törzs a lábakra és a karokra támaszkodik. A térdek derékszögben behajlanak, a karok merőlegesek a talajra. A mellkas, a has és a comb ívet alkot. A talp szilárdan a talajon marad.
Ebben a testhelyzetben feszítsük meg testünk minden izmát és tartsuk vissza a lélegzetünket. Utána fújjuk ki a levegőt, fokozatosan és teljesen ürítsük ki tüdőnket, lazítsuk el minden izmunkat és térjünk vissza az eredeti testhelyzetünkbe.
Pihenjünk egy percig, szívjuk be a levegőt és kezdjük el újra a gyakorlatot.


Ötletek

Erősen szorítsuk a talajra a tenyerünket és a talpunkat, amikor felemeljük a törzsünket.
Medencénk megemelésekor erősen összpontosítsuk figyelmünket a feladatra.
Szorítsuk össze a fenekünket, hogy ezzel is védjük hátunk alsó részét.
Ha éppen menstruálunk, tartsuk behúzva a hasunkat.
Képzeljük el, hogy a térdünk között egy labdát tartunk, így igyekezzünk szorosan összezárni a térdünket, egy vonalban a bokánkkal
Tartsuk a fejünket a gerincünkkel egy vonalban. Kezdetben az állunk érintse a mellünket. Utána tartsuk a fejünket rendesen, a fej legyen párhuzamos a talajjal, de ügyeljünk rá, hogy ne csússzon hátrább, maradjon meg a párhuzamos tartás.


Bármilyen nehézség adódik

Gyakoroljuk naponta háromszor a comberősítő bemelegítő gyakorlatot.
Csak olyan magasra emeljük a törzsünket, amit kényelmesen meg tudunk tenni. Idővel azután kíséreljük meg egyre magasabbra kinyomni. Ne felejtsük el: senki sem sürget bennünket.
Ha fáj a csuklónk, szorítsuk ökölbe a kezünket és úgy támasszuk meg a törzsünket.
Ha nem tudjuk végrehajtani ezt a rítust, csináljuk helyette a bemelegítő híd gyakorlatot.


Nehezítés
Végezzük gyorsabban az ismétléseket.


Figyelmeztetés

Nagyon lassan végezzük ezt a gyakorlatot és hetente csak egy-két ismétléssel emeljük az adagot, ha gyógyszeres kezelés alatt állunk magas vérnyomás, fekély, hátfájás, nyaki fájdalmak miatt, ha gyenge a hasizmunk, ha a lábunk és a vállunk gyenge vagy merev, ha sclerosis multiplexben, Parkinson-kórban vagy ahhoz hasonló betegségben, fibromyositisben vagy krónikus fáradtságban szenvedünk. A rítus súlyosbíthatja a menstruációs görcsöket és leállít-hatja a menstruációt.


Beszélje meg az orvossal

Ha az itt felsorolt betegségek sújtják, ezt a rítust csakis az orvos engedélyével végezheti: sérv, pajzsmirigytúltengés, Méniére-kór, szédülés, agyvérzéssel kapcsolatos problémák. Ha terhes vagy hat hónapon belül hasi műtétje volt, súlyos sérve van, magas a vérnyomása, ízületi gyulladás van a gerincében, porckorongproblémái vannak, a rítus elvégzése előtt kérje ki az orvos véleményét. Ha szívtágulás, szívbillentyű probléma áll fenn, vagy az utolsó három hónapon belül szívrohama volt, csak az orvos kifejezett tanácsára végezheti ezt a rítust.



Az Ötödik Rítus

Amire jótékonyan hat

  • ízületi gyulladás
  • csontritkulás
  • szabálytalan vagy gyenge menstruáció
  • arcüregproblémák
  • emésztési és bélproblémák
  • hátfájás
  • merev nyak és láb


Várható előnyök

Az ötödik rítus fiatalítja a pajzsmirigy, a mellékvese, a vese, az emésztőrendszer szerveit, gyorsítja és javítja a nemi szervek és mirigyek (beleértve a prosztata és a méh) működését. Elősegíti a vér és a nyiroknedvek keringését és ez pozitív hatást gyakorol az immunrendszerre, ösztönzi a mélyebb légzést, növeli az energiát, az életerőt, felgyorsítja a csakrák működését. Erősíti a hasat, a lábat, a kart, könnyíti a hát alsó részében a fájdalmakat, enyhíti a nyak és a láb merevségét. A második, harmadik és negyedik rítushoz hasonlóan ez is különlegesen hatékony a klimax és a szabálytalan menstruáció tüneteinek az enyhítésében. Tisztítja az arc és orrüregeket, csökkenti az emésztési és bélproblémákat, segít azokon, akiknek csontritkulás van a lábában és a karjában és azoknak is megkönnyebbülést nyújt, akiknek ízületi gyulladásuk van a csípőben, a hátban, a vállban, a kézben és a lábfejben.


Kiinduló testhelyzet

Feküdjünk hasra kinyújtott lábbal, a lábujjakat hajlítsuk be. Fektessük a tenyerünket a váll alatt a talajra. A lábfejek vállszélességű terpeszben legyenek, hogy szilárdan támaszkodhassunk majd rájuk.
Emeljük fel testünket a talajról és a talajra merőlegesen nyújtsuk ki a karunkat. Ez a helyzet egyfajta fekvőtámasz: a gerinc ívesen hajlik, a mell kiemelkedik és a hát alsó része lent marad.


A gyakorlat

Lassan szívjuk be a levegőt az orron keresztül és közben óvatosan hajtsuk hátra a fejünket, ameddig csak bírjuk.
Folytassuk a belégzést és közben emeljük meg a csípőnket és formáljunk fordított V-t. E mozgás közben a fej természetesen követi a test mozgását. Szorítsuk az állunkat a mellkasunkhoz, hogy láthassuk a lábfejünket, amely csaknem teljesen a talajra tapad, csak a sarok emelkedik fel egy kicsit.
Fújjuk ki a levegőt, ürítsük ki a tüdőnket, miközben visszatérünk az íves testhelyzetbe, kinyújtott karral és lábbal. Szívjuk be a levegőt és ismételjük meg a gyakorlatot.


Ötletek

Ne felejtsük el, hogy addig nem feküdhetünk vissza az eredeti kiinduló testhelyzetbe a talajra, amíg be nem fejeztük az ismétléseket.
Tartsuk behúzva a hasunkat és szorítsuk össze a fenekünket, hogy így védjük a hát alsó részét.
Figyelmünket összpontosítsuk a vállunkra, a láb hátsó oldalára és mellkasunk tágulására és összehúzódására. Szinte lássuk magunk előtt, ahogy az ég felé emeljük a fenekünket és a farkcsontunkat.
Tartsuk végig lazán a fejünket és a nyakunkat, hogy elkerüljük a nyak megerőltetését.


Bármilyen nehézség adódik

Tartsuk combunkat a talajon és csak a törzsünket emeljük, amíg a karunk nem erősödik meg.
Naponta háromszor végezzük el a csukló-, kar- és vállerősítő gyakorlatokat.
Ha fáj a csuklónk, ne a tenyerünket támasszuk a talajra, hanem szorítsuk ökölbe a kezünket és a kéz ízületeire támaszkodjunk.
Ha megfájdul a térdünk, hagyjuk egy kissé behajlítva, amikor elkezdjük felemelni a földről a törzset és a combot.
Ha nem tudjuk elvégezni az ötödik rítust, végezzük el helyette a Hegycsúcs gyakorlatot.


Nehezítés
Végezzük gyorsabban az ismétléseket.


Figyelmeztetés

Lassan csináljuk ezt a rítust és ha szükséges, csak heti 1-2 ismétléssel növeljük az adagot, főként, ha fekélyünk, hátfájásunk, nyakfájásunk, gyenge hasizmaink, merev vagy gyenge vállunk és lábunk van, ha sclerosis multiplexben, Parkinson-kórban vagy ahhoz hasonló betegségben, fibromyositisben, csuklótáji alagút szindrómában vagy krónikus fáradtságban szenvedünk.

Beszélje meg az orvossal

Ha magas a vérnyomása, sérve, komoly gerincízületi gyulladása, porckorongproblémája, pajzsmirigy-túlműködése, Méniére-kórja van, ha szédül, agyvérzéssel kapcsolatos gondjai vannak, ha terhes vagy hat hónapon belül hasi műtétje volt, ha szívtágulása, szívbillentyű-problémái vannak vagy három hónapon belül szívrohama volt, csak az orvos kifejezett engedélyével végezheti a rítust.



Print



Nincsenek megjegyzések: